Výstava Retro

Dneska vám chci dát nejen víkendový tip, kam za kulturou i s dětma, ale zároveň tak trochu pokračovat v tématu „retro“, které jsem odstartovala článkem o mé nové (staré) thonetce. Tématem toho dnešního článku nebude tedy nic jiného, než výstava Retro, která se právě koná v Nové budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze.

Přiznám se, že tenhle článek je tak trochu „šuplíkový“. Na výstavě jsme totiž byli už během vánočních svátků, abychom taky jednou vstali z gauče a přerušili tu nekonečnou nacpávačku cukrovím a dalšími pochutinami. Tak jsem zabručela, že se tam chci podívat, když už jsem podzimní výstavu na obdobné téma v Tančícím domě prošvihla, a šlo se.

Výstava probíhá až do dubna a je umístěna v přízemí Nové budově Národního muzea do celkem do dvou, respektive tří místností. Není tedy příliš velká. Zvládnete projít i za hodinku, pokud se ovšem někde „nezaseknete“ jako já.

_____________________________________________________________________________________________________

Mimochodem už na tuto sobotu 28. ledna od 11 do 17 hodin zároveň muzeum připravilo doprovodný program k výstavě „Retroden ve stylu 50. let“. Čeká vás komentovaná prohlídka výstavy, módní přehlídka nové kolekce značky Lazy Eye s řadou známých osobnostní včele a budete si moci dokonce sami vyzkoušet navrhnout šaty ve stylu retro. Takže vytáhněte rodinu (manžela s dětmi necháte prozíravě v malé „retroherně“ vedle) a vyrazte! Více k akci naleznete na stránkách muzea, nebo v události na Facebooku.

____________________________________________________________________________________________________

V průběhu naší návštěvy se zrovna žádná doprovodná akce nekonala, ale i tak to bylo prima strávené odpoledne. Navíc jsme si museli nutně ověřit, jestli náhodou taky sami už nejsme tak trochu „retro“, pokud budeme poznávat předměty, v našem případě, z našeho dětství. A taky že jo! Já jich našla minimálně tak 10. 🙂

První místnost je věnována především dobovému oblékání. Na neviditelných figurínách si tedy můžete prohlédnout šaty a šatičky, které se nosívaly k různým událostem od 19. století až po sametovou revoluci a nechybí ani prezentace stylových doplňků.

Co mě však zaujalo ještě více, než byla kolekce dobového odívání, byla především kolekce všemožných i nemožných doplňků do bytu, hraček, potřeb každodenního života i různých přístrojů, krásný vystavovaný nábytek. Trochu už se mnou zase cloumaly kramářské sklony.

Tonko, Tonečkooo…. (mrk, mrk)!!

Doma jsme měli Minervu. Jako malá jsem mámě navlékala nit do jehly, jelikož jsem na to měla prý lepší oko. Kde jí je asi konec. Škoda, dnes bych se šicího stroje nebo alespoň toho stolečku pod ním s kovaným podnožím hned ujala a dala mu nový domov.

Měla jsem úplně stejnou, jen v takové křiklavě oranžovočervené. Jako malá jsem v ní tahala panenky a umělé ovoce. 😀

Podle všeho se dnes i retro oblékám. „Prestižky“ mám jedny v botníku i dnes, nosí se skvěle a nedám na ně dopustit.

V remosce jsem dělávala hlavně kuře, ještě když jsme bydleli v bytě na 30 metrech čtverečních a kuchyň měla stěží dva. Trouba nikde, takže remoska byla více než k užitku. Pořád mám tu samou doma kdyby náhodou….

V jednoduchosti je krása. A ještě řekněte, že byste ho dětem hned nekoupili i dnes! 🙂

Takového méďu jsem sice neměla, ale po mámě jsem zdědila podobného plyšáka – oranžovou opici Artura. Už se z něj, chudáka, trochu drbe ven molitan, ale pořád „žije“!

Za pozornost celé výstavy určitě stojí také zmiňovaná „retroherna“, kde se krásně vyřádí děti i dospělí při vzpomínkách na své vlastní dětství. V mini herničce si totiž můžete vyzkoušet všemožné i nemožné skládanky či dokonce dneska už totálně retro první počítačové hry. To mi připadá jako parádní nápad, jak vlastním ratolestem ukázat trochu z toho, jak to vypadalo, když dospělí byli ještě děti, a chvíli je zabavit hraním si, zatímco rodiče vzpomínají na své mládí.

Poznáváte? 🙂

Součástí výstavy je i menší „opravna“ rozbitých přístrojů či co.

Navštívili jste už výstavu také, nebo se tam teprve chystáte? Za mě to bylo pěkné zpestření dne, i když si myslím, že by se expozice dala klidně ještě více nafouknout. Dnešní bazary a často stále i domácnosti jsou totiž takových pěkných retrokousků plné. 🙂

Kam dále:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *