Vlastní jednoduché obrázky (nejen) do skandinávského stylu

Tak jsem takhle jednou z dlouhé chvíle (rozumějte kolem 11. večer a později) objevila zbylé čtvrtky z nějakého mého dřívějšího tvoření. V hlavě mi hned začalo šrotovat, co s nimi. Často brousím na Youtube a Pinterestu a hledám inspiraci – jak si něco přetvořit z věcí, které už neplní svůj účel a je mi líto je vyhodit, jak vyrobit nové nebo jako zrovna v tomto případě, jak si něco nakreslit či namalovat… No a pak už stačilo jen vzít do ruky obyčejné vodovky, štětec a započít večerní kreativní dílničku pro neumětely. 🙂

Varuji předem: malování jsem se začala věnovat trochu více teprve kolem těchto Vánoc, kdy jsem měla po úspěšném dopsání diplomky konečně čas taky sama na sebe. Nejsem v něm tedy zrovna dvakrát zběhlá (zatím), ale vždycky mi v hlavě akorát uvízne nějaká myšlenka, nápad… a zkrátka ho musím zkusit zrealizovat s tím, co je zrovna po ruce! Možná to sami znáte… Určitě tedy zatím nepoužívám správné materiály, techniky či kvalitní barvy a sem tam mi něco kape (třeba černý akryl na bílý stůl…ehm…ale o tom třeba někdy příště). I tak jsem pak vždycky spokojená, že jsem si zkusila zase něco nového, na chvíli zaměstnala ruce (namísto mozku) a doma mám další zaručený originál!

Inspirace Magdalenou Tyboni

Už v úvodním textu o mně se můžete dočíst, že mám ráda skandinávský styl bydlení. Ale nebudu vám nic nalhávat. Začala jsem jej objevovat teprve před necelým rokem. Takže se stále seznamujeme a stále je to taková ta zamilovanost. Byť jsem si růžové brýle už sundala a moc dobře vím, že si Skandinávii zkrátka doma na 100 % nevykouzlím, čerpám z toho, co je dostupné, a snažím se držet nějaké ty základní zásady.

„Skandi“ je styl jednoduchý, čistý, využívá základní barevné palety (toho se tedy co se týče bydlení celkově tak úplně nedržím) a přírodních kvalitních materiálů. Dneska vám tedy ukážu, co jsem se do tohoto stylu rozhodla vyrobit a vy to můžete zkusit také – a třeba i líp! V mém případě je to jednoduché, monochromatické a minimálně při pohledu na druhou z obou maleb, které vám dnes chci ukázat, se vždy musím usmívat a z fotek jistě pochopíte proč. 🙂

Někteří zběhlíci v tom, co teď frčí na zdi, jistě budou znát švédskou umělkyni a ilustrátorku Magdalenu Tyboni a její jednoduché akvarelové malby. No a věřte nebo ne, ona sama je z velké části taky samouk (klobouček dolů). Právě od ní jsem si dovolila čerpat krásnou inspiraci. Moc mě totiž zaujaly její monochromatické malby ikonických židlí a křesílek:

Magdalena Tyboni - chair / Magdalena Tyboni - židle
Zdroj: Magdalena Tyboni Art Studio

Já jsem se rozhodla ztvárnit si své vlastní jednoduché židličky a křesílka, které se sice těm jejím zatím ani zdaleka nevyrovnají, nám to v naší dílničce neumětelů přeci vůbec nevadí, že? Hlavně, že se člověk baví a odpočine si.

První jsem (na zkoušku) namalovala židli „hubeňoura“. Myslím, že inspiraci pro konkrétní tvar jsem si zapamatovala odněkud z Pinterestu. Na čtvrtku jsem si tužkou jemně načrtla rysy výsledku (čím jemnější linky, tím lepší, nebudou pak skrze malbu prosvítat). Větším štětcem (já použila kulatý č. 11) jsem pak nejprve nanášela na jednotlivé plochy (sedák, opěradlo, nohy vzadu a vpředu) čistou vodu.

Je dobré, pokud taky máte pouze obyč „nemalířský“ papír, snažit příliš nenacucat celý. Proto jsem postupovala plošku po plošce a na každé jsem se, dokud byla ještě mokrá, vyblbla s černou barvou a stínovala. Stačí vždy jen jemně položit štětec s černou barvu na mokrý či vlhký papír a postupně jej nechat barvu hltat. U obou židlí jsem si přitom určila, odkud na ně bude dopadat světlo a kde bude stín. Podle toho jsem pak černou barvu buď více ředila vodou, anebo naopak méně, přidávala po zasychání nové vrstvy… Na kontury krajů jsem ve vybraných částech vždy využila nejmenší štěteček (po ruce jsem měla kulatý č. 2) a objela je sytou černou. Chce to prostě jen zkoušet, co papír snese.

DIY monochromatic painting of chair / DIY monochromatická malba židle

V prvé řadě je nutné poznamenat, že obyč čtvrtky se zkrátka a dobře vlní a občas papír žmolkuje, pokud se hodně nacucá. I to je ale výzva to alespoň zkusit, když už doma zrovna tento materiál máte, ne? I kdyby nic, stojí to pár korun a můžete trénovat do alelujá a později seženete třeba už speciální papír, který něco vydrží. Já se rozhodla do těch svých prvních kreseb zatím příliš neinvestovat a spíše tedy nejprve natrénovat samotnou práci s barvou a stínováním.

Myslím, že i tak je výsledek na první pokus poměrně efektní. Minimálně mě moc potěšil. 🙂

DIY monochromatic painting of chair / DIY monochromatická malba židle

DIY monochromatic painting of chair / DIY monochromatická malba židle

U druhé malby jsem trochu osmělila a za předlohu jsem si vzala hádejte co.

DIY monochromatic painting of chair / DIY monochromatická malba židle

Křesílko je trochu menší v poměru s židlí a přijde mi, že i lépe na té bílé ploše vyniká.

DIY monochromatic painting of chair / DIY monochromatická malba židle

Že jim to docela spolu sluší? 🙂

DIY monochromatic painting of chair / DIY monochromatická malba židle

A co vy? Také doma „na uklidněnou“ občas malujete či kreslíte? A taky je vám po dokončení dílka taky tak příjemně? 🙂

Kam dále:

2 komentáře

    1. Parada. Jsem rada, ze nas je vice, kteri si obcas takhle radi doma neco nakresli ci namaluji, anebo si nechaji vytvorit neco, k cemu maji vetsi vztah, nez ke koupenemu. 😊

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *