Vánoce na přírodno

Svůj první blog jsem založila právě mezi vánočními svátky. Bylo to, myslím, vcelku prozíravé, neboť myšlenku, kterou jsem měla už déle, jsem zkrátka v průběhu poměrně náročného letošního roku nezvládala zrealizovat a jednoduše musela ještě trochu uležet. Nicméně první příspěvek je tu a s ním i krátké zasnění nad stále ještě letošními Vánoci roku 2016 a sváteční pohodou.

Letos jsem poprvé měla možnost vyzdobit si svůj první vlastní byt, kam jsme se nastěhovali letos v lednu (takže loňské Vánoce mínus). Snad právě proto, že jsem se na to tak těšila, hledala jsem už s předstihem hlavně na Pinterestu inspiraci na různé DIY ozdobičky, věnce, stromeček i jiné dekorace. Téma pro mě bylo jasné: přírodní pojetí Vánoc. Nejsem totiž moc fanda plastových ozdobiček, Santa Clausů po bytě či blikajících světýlek za okny (ale na světýlka samotná si potrpím!).

Jelikož bydlíme hned vedle lesa, respektive lesoparku, nebyl až takový problém zaběhnout si pro pár větviček, šišek a chvojí na tu vánoční parádu. Tímto zdravím pana lesníka, který mi ochotně nabízel další várku chvojí, kterou by mi na další den připravil. 🙂 S díky jsem však odmítla. Celý les si do bytu nastěhovat nemůžu, stačí, že jsem jim tam trochu poklidila v tom, co už stejně většinou leželo na zemi.

Christmas Wreath / Vánoční věnec

DIY věnec, co dům i les dal: Začnu věncem, který jsem vyrobila na vchodové dveře. Na základ postačil odmotaný kus drátu, který jsem už v létě ukořistila u nás na chatě a odštípla si z klubka pár různě dlouhých kusů. Akorát na Vánoce jsem si na něj vzpomněla. Oba konce drátu jsem dole slepila izolační páskou (byla zrovna po ruce). Jednotlivé větvičky jsem postupně odspodu navazovala tenkým drátkem a postupovala po obou stranách výše. Horní cca třetinu jsem nechala odhalený drát. Nakonec jsem do hotového korpusu zapíchala pár bobulí ptačího zobu (pozor, pokud máte domácí zvířátka, na to, co trháte) a přidala i pár dřevitých bylin z louky, které jsem našla cestou z lesa už uschlé (bohužel nevím název). Na závěr zavěsit na vlasec, přilepit na dveře shora páskou a šmitec.

Škoda, že v teplém prostředí tak dlouho nevydrží jako venku. Nicméně i po cca dvou týdnech stále „žije“ a když moc nemlátím dveřmi, tak dokonce ani moc neopadává. 🙂

Sweets / Cukroví

Cukroví od mojí maminky. To je zase její DIY. Cukroví peče stejně nejlepší (!). Pokud by vás zajímal recept, napište mi a já jej ráda budu sdílet.

Traditional Danish Calendar Candle / Tradiční dánská vánoční svíce

DIY adventní svícen: Adventní věnec jsem vůbec neřešila. Stačí ten na dveře. Po delším hledání jsem však konečně v obchodě sehnala tuto svíci s kalendářem. Jde o moc pěknou dánskou tradici, díky které můžete Vánoce začít nenápadně slavit už každý den prosince až do Štědrého dne, kdy vám dohoří poslední číslo u vaší sváteční tabule. Nalezla jsem pro vás video, které vám objasní tuto krásnou tradici – The Calendar Candle.

Adventní svícen v této podobě se nicméně Štědrého dne už nedočkal. Celou příhodu bych nazvala: příroda si stejně vždycky cestu najde. Dřevěná miska/podtácek, ve které je svícen umístěn, totiž praskla při poctivém zalévání mechu. Zkrátka přírodní materiál zapracoval, a tak se Vánoc dožila už jen samotná svíce, která se se mnou nicméně stěhovala až k rodičům na štědrovečerní stůl a tam skutečně dohořela. 🙂

Traditional Danish Calendar Candle / Tradiční dánská vánoční svíce

Takhle chudák svícen dopadl. Zůstala jen svíce. Ale i tak navodila po večerech krásnou atmosféru. 🙂

Antler and Jingle Bells / Parůžek a rolničky

Parůžek jako dekoraci jsem si nemohla odpustit. Sehnala jsem jej nedávno při svém lovu na bazarové kousky. Rolničky jsou pak necílený nákup v papírnictví.

Christmas Bouquet / Vánoční kytice

DIY vánoční „kytice“ na zeď: Chvojí si vozíme z lesa každý rok. Tyhle větvičky jsou už ale z našeho vlastního kousku přírody na naší chatě. Jedlička se mi líbila více než smrček, navíc pro zavěšení na stěnu je vhodnější – má ploché větve i rozmístění jehličí. Kytici jsem pak doplnila o eukalyptus, který jsem sehnala v květinářství a také o břečťan, který měl původně skončit na věnci na dveře, ale nakonec našel své místo zde. Celkem jim to společně sluší, že?

Hvězdy jsou také domácí výroby dle návodu z Pinterestu stejně jako tyto:

DIY Paper Stars / DIY papírové hvězdy

Wooden Decoration / Dřevěná ozdoba

Těsně před Štědrým dnem jsem sehnala dokonce už ve slevách ještě tyto nádherné dřevěné ozdobičky. Celkem mám čtyři kousky – dvě kouličky a dvě hvězdičky. Pěkně ladí s tou mou kyticí na stěně.

DIY Christmas Tree from branches / Vánoční stromeček z větví

DIY vánoční stromeček z větví: Tradiční stromečku byste se u mě nedočkali. Jelikož se každoročně scházíme u mých rodičů, kde je mým úkolem nastrojit dopoledne také ONEN vánoční stromeček, tak u sebe doma v podstatě žádný jiný nestrojím. Letos jsem si však vytvořila alespoň tento z březových větví a s jednoduchými ozdobami z kůry. Více přírodní snad už být ani nemůže a ani nějaká ta zeleň, alespoň pro aranžmá fotky, nechybí. 🙂

Porcelain spheres by Nalejto / Porcelánové koule od Nalejto

No a aby nechybělo něco skutečně domácího, sehnala jsem na letošním Design Marketu tyto parádní porcelánové koule od českého studia Nalejto. Na zavěšení postačil hrubý jutový provázek a větev.

Porcelain spheres by Nalejto / Porcelánové koule od Nalejto

Jsou to fešáci, co říkáte?

A jak jste si užili Vánoce vy?

Kam dále:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *