Ježíškovo domácí nakládané tajemství

Každoročně se své rodiny ptám, co by chtěli pod stromeček a jako obvykle svorně odpovídají, že nic, hlavně dodělej konečně tu školu (jsem věčný student, ale už se mi to taky konečně krátí), ať jsme zdraví atd. Letos tomu tedy nasadila korunu moje maminka, která si vymyslela pár darů, které stály mě stály jednu probdělou noc nad tvorbou (fotokniha a fotokalendář), a jiné, které jsem bohužel nebyla schopna ani zrealizovat (například v podstatě nesehnatelné lístky na představení Audience u královny ve Stavovském divadle). Snad jí ale i tak udělala nadílka radost. 🙂 A byť už je po Vánocích, mám pro vás tip na jednoduchý dárek, který se bude hodit příště „do foroty“. 

Jelikož jsem už asi měsíc doma syslila dvě sklenice s pevným uzávěrem, které jsem koupila za účelem naplnit je něčím dobrým k snědku, pustila jsem se den před Štědrým dnem do dvou dárečků číslo XY. Ty, si myslím, neurazí snad nikdy (pokud tedy obdarovaný nemá alergii na některou z použitých surovin, to by vám asi moc nepoděkoval :-).

Jak fotky napovídají, nakládala jsem sýry a tady je můj recept na dvě skleničky Ježíškova tajemství – nakládané sýry, které zvládne připravit úplně každý:

  • 500 ml olivového oleje (minimálně jedna lahev na to padne)
  • 3 ks Hermelínů
  • 3 ks Camembertů
  • 2 ks kapie – nejlépe dvou druhů, ať je výsledek pěkně barevný (koupila jsem čtyři, nakonec využila jen dvě)
  • 2-3 stroužky česneku – více či méně dle chutě a nálady 🙂
  • 1 ks cibule (vystačila mi akorát na ty dvě sklenice)
  • pepř čtyř barev
  • chilli (použila jsem usušené „lupínky“)
  • byliny, byliny, byliny!! (těch není nikdy dost, navíc dodají výsledku barvu, chuť i strukturu)

Homemade Pickled Cheese / Domácí nakládané sýry

Bylinky mám všechny domácí. Pěstuju je na balkoně. Použila jsem tymián, bobkový list a rozmarýn – všechno to jsou dřevnatější byliny, takže jim fandím, že mají dostatečně tuhý kořínek a zvládnou zimu. Také si pěstujete vlastní bylinky?

Homemade Pickled Cheese / Domácí nakládané sýry

Pak už začínají samotné hrátky s tím, jak to vše do sklenic pěkně naskládat. Přiznám se, že jsem dlouho odolávala, abych nezačala uždibovat. Všechny sýry jsem rozkrojila podélně na polovičky. Na dno jsem dala nejprve cibuli (půlměsíčky) a trochu od toho a onoho a pak postupně jednotlivá patra prokládala vším ostatním.

Homemade Pickled Cheese / Domácí nakládané sýry

Nakonec jsem to celé sýrové tajemství zalila olivovým olejem. Občas je potřeba trochu na sýry zatlačit nebo, jsou-li kolečka sýrů hodně natěsno do sklenice, lít olej postupně po patrech, aby nevznikaly vzduchové bubliny. Camembertová verze navíc obsahuje chilli, zatímco Hermelíny zůstaly bez – pro poseroutky. 🙂

Samozřejmě, že náplni se meze nekladou. Prima verze by byla třeba i se sušenými rajčaty, bazalkou a česnekem…. Ani sýrům se v podstatě meze nekladou, hlavně, že udrží tvar. Ze sýrů také můžete tvořítky na cukroví vykrajovat různé vzory. Záleží, co komu po chuti. Mou verzi bych nazvala takovou tradiční.

Jak dlouho nechat zrát?

Dobrá otázka. Z různých osvědčených zkušeností mi vyplynulo zhruba následující. Pokud si chcete společně pochutnávat už na Silvestra, pak stačí, pokud naložíte třeba jako já 23. 12. a pak necháte uležet při pokojové teplotě. Za cca 5 dní máte dobrotu na oslavu. Pokud máte v plánu třeba po svátcích odjet pryč, dejte sýrům čas a nechte je uležet v chladu. Za cca týden až dva si na ně ještě rádi vzpomenete. 🙂

Homemade Pickled Cheese / Domácí nakládané sýry

Homemade Pickled Cheese / Domácí nakládané sýry

Na závěr skleničky pěkně „oblékněte“

Tajemství, které odhalíte ihned skrze průhlednou sklenici není tajemstvím, takže je potřeba myslet i na pěkný „obleček“ pro ty naše dobře naložené fešáky :-D. Ti moji dostali zelené košilky z lesklé látky, kterou jsem náhodně koupila v Nanu Nana ve výprodeji za pár kaček. Košilky převázané jutovými provázky z velké části skleničky zakrývají, takže tajemství zůstává alespoň na první pohled skryto. Na závěr stačí doplnit cedulky (já zužitkovala jedny, co jsem dostala jako přílohu k časopisu) s názvem a z druhé strany cedulky nejlépe datum výroby, aby obdarovaný věděl, jak moc čerstvá či už uleželá dobrota je. Pocit z toho, že vše je skutečně domácí a bez prefabrikátů dodá třeba větvička jehličnatého stromku.

A voilà! Je hotovo.

Tak se čiňte, Ježíšci!

 

 

Kam dále:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *