Zkrášlíme můj balkón s IKEA a časopisem Nové proměny bydlení!

Tak jsem, k mému obrovskému úžasu, vyhrála! Co? No přeci proměnu mého balkonu od IKEA ve spolupráci s mým oblíbeným časopisem Nové proměny bydlení!

Na začátku dubna jsem vás na Facebooku zvala na další z řady workshopů, které IKEA pořádá pro členy IKEA Family ve svých obchodních domech po celé republice. V rámci workshopu strávíte prima dopoledne či odpoledne s designérkami IKEA a NPB, které vám nabídnou zajímavé podněty a inspiraci pro vaši přeměnu na zadané téma a které si v průběhu workshopu vizualizujete do podoby moodboardu.  Pár šťastlivců – jeden z každého obchodního domu IKEA pak může díky svému návrhu vyhrát 10 000,- na nákup v IKEA a k tomu realizaci proměny s designéry  a nafocení do časopisu Nové proměny bydlení! Ale abych nepředbíhala…

Někdy na konci března jsem si šla do trafiky koupit další číslo NPB. Mám tenhle časopis moc ráda. Postupem doby, co tak různě kupuju různá periodika na téma bydlení, jsem zjistila, že mě z nabídky na trhu oslovuje NPB zřejmě nejvíce. Myslím, že z jejich pravidelných vydání bych už mohla pomalu sestavit i odkládací stoleček (mimochodem, prima nápad na DIY). Baví mě, že jeho obsah má hloubku a přináší příběhy skutečných lidí a jejich domovů.

Jedna z rubrik NPB pravidelně zobrazuje také reálné příběhy proměn interiérů, které vznikají ve spolupráci s obchodním řetězcem IKEA. A hele! Zrovna v posledním čísle naplánovali další téma workshopů na duben – jarní proměna balkónů či teras. Přesně to právě potřebuji!

Je skvělé, že něco takového vůbec IKEA pro své zákazníky ve spolupráci s časopisem pořádá. Workshopy jsou zdarma, stačí být jen členy IKEA Family a vaše kreativní duše si tak může užít moc příjemných pár hodin plných inspirace s designéry obchodního domu a časopisu Nové proměny bydlení.

Obecně mám pocit, že za ty roky, co v IKEA nakupuji, už prostě nekoukám jen na ten stolek, tu židli, to křeslo, které se mi líbí. Stále více hledám spíše ten přesah, příběhy ukryté za každým kusem nábytku či kolekcemi, dokonce i nový letošní katalog mě příjemně překvapil. Asi proto jsem doma tak juchala, že se konečně nějakého workshopu zúčastním a budu moci zhmotnit alespoň na papír své nápady.

Každý interiér ukrývá příběh

A teď k samotnému workshopu. Já jsem se zúčastnila dubnového sobotního dopoledního termínu v Praze na Černém mostě. Ten den se, ostatně jako v ostatních obchodních domech IKEA v republice konaly vždy dva termíny – dopolední a odpolední.

První zhruba hodinku jsme věnovali načerpání inspirace a hovořily s designérkami o praktickém uspořádání balkonů a teras, výběru materiálů, rozdělení prostoru do funkčních zón a promítali jsme si nápadité fotografie balkonových realizací, které přímo lákaly k posezení a odpočinku.

Následující hodinka patřila vlastní exkurzi po obchodním domě. Ačkoliv jsem v IKEA relativně pravidelný návštěvník a řadu instalací si již pamatuji, bylo velmi zajímavé si je projít společně přímo s jejich autorkou a pohovořit si o každému uspořádání a zvolených produktech blíže.

Velmi mě zaujalo, že designéři IKEA pracují při realizaci každého vzorového interiéru s příběhy konkrétních, byť stále imaginární, obyvatel, kteří by zde mohli bydlet. Tahle myšlenka mi ostatně zůstala na paměti i během následné práce na moodboardu, kterých v průběhu dalších 45 minut vzniklo přibližně 15 v celé skupině, které zároveň, kdo chtěl, tak odprezentoval. A že vznikly opravdu zajímavé návrhy. Z mého pohledu měl každý z nich něco do sebe. Líbilo se mi kreativní využití materiálů i příjemné barevné kombinace. Myslím, že zde byla skutečně velká konkurence, pokud vezmeme v potaz, že zároveň z workshopu vzejde i jeden vítěz, který svůj sen bude moci zrealizovat…

Jaké překvapení pro mě bylo, když jsem za pár dnů obdržela email, že jsem zvítězila právě já!

Jak si vytvořit vlastní moodboard?

Nejsem žádný expert na toto téma, všehovšudy jsem za život vytvářela asi dva, tak mě berte trochu s rezervou. I přesto věřím, že pokud jste nikdy žádný moodboard netvořili, může vám být mých pár tipů užitečných. Tak tedy, vezměte si k ruce časopisy, noviny, obrázky z internetu či letáky, velkou čtvrtku, lepidlo, nůžky a další kreativní potřeby a pojďme na to:

  • „Mood“ = nálada. Cílem moodboardu je tedy především vystižení vlastní atmosféry prostoru, který chcete přetvářet, vlastní návrh konkrétního prostoru s rozmístěním nábytku či doplňků z něj pak vychází.
  • Každý prostor má svůj příběh. Přemýšlejte nad tím, jaké funkce by měl daný prostor splňovat, můžete se zaměřit jen na jednu či více. Vezměme příklad balkonu. Potřebujete vyřešit, kde pověsíte prádlo, kde s přáteli posedíte, kde si ugrilujete nějakou tu dobrotu? A co bylinky, zelenina či jiné rostliny? Budou mít zde také své místo? Zaměřte se na konkrétní funkce.
  • Jaký styl se vám líbí? Máte rádi jednoduchý styl bez výrazných barevných kombinací? Líbí se vám etno či boho styl? Hledejte mezi obrázky pro moodboard takové, které do vašeho stylu ladí.
  • Barevné schéma, vzory, materiály… Ve zkratce každá vaše preference určuje směr, kterým váš moodboard posunete zase o něco dále. Vystřihujte vše, co se vám líbí bez ohledu na to, zda jde o produkt určený pro daný prostor, anebo prostě jen nějaký produkt, vzor či jen slogan, který zapadá do vaší představy.
  • Prostor by měl ladit se zbytkem domova. Pokud navrhujete balkon, který se tak úplně nezdá být součástí interiéru, protože je přeci venku, i přesto by měl ladit se zbytkem bytu či domu.
  • Xkrát zkombinuj a jednou lep. Jakmile se pustíte do tvorby moodboardu, narazíte jistě na spoustu věcí a inspirativních obrázků, které se vám do koncepce hodí. Mně se vyplatilo si každý z těchto obrázků vystříhnout a ještě, než jsem se pustila do lepení, jsem si zkusila několik kombinací a nakonec pár obrázků úplně vyřadila.

A co tvoří základ toho mého, hrdě hlásím vítězného, moodboardu na téma „Jarní proměna balkónu“? Mou představou bylo vytvoření příjemného prostoru pro setkávání s přáteli u dobrého jídla a pití a zároveň relaxačního intimního prostoru ve společnosti rostlin. Funčně jsem se tedy soutředila především na hledání inspirace pro intimní posezení se zastíněním a také na grilovací koutek. Prim hrají hlavně přírodní materiály a barvy – zelená a hnědá doplněné akcentem žluté (v interiéru také žlutá hraje svou roli, navíc balkon je na slunnou JZ stranu). Mám ráda geometrii a nádech retra, proto i ty si našly v moodboardu svůj prostor.

A tady je výsledek.

Líbí se vám?

Aktuálně už řešíme s designérkou Denisou z časopisu Nové proměny bydlení návrhy a výsledek by se měl objevit v letním vydání. Už se moc těším na celou realizaci! 🙂

Kam dále:

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *